A Magyar Tudomány Ünnepe: A nyelvtudomány eredményeinek fölhasználása a kulturális örökség archiválásában

A Tokaj-Hegyalja Egyetemen társszervező intézmények bevonásával kerül megrendezésre idén novemberben a Magyar Tudomány Ünnepe. Három fő tematika köré szerveződnek az idei tudományos előadások: A nyelvtudomány eredményeinek fölhasználása a kulturális örökség archiválásában, Évszázados comeniusi értékek nyomában, Tanulás és környezete a 21. század elején. A részletes programokat külön menüpontban lehet áttekinteni itt.

A nyelvtudomány eredményeinek fölhasználása a kulturális örökség archiválásában

Időpont: 2021. november 4-5.

Helyszín: Tokaj-Hegyalja Egyetem, Sárospatak

A nyelvtudomány eredményei fölhasználhatók a kulturális örökség archiválásában (muzeologizálásában), bemutatásában. Ez különösen a 2008-ban megnyitott A Magyar Nyelv Múzeuma (Sátoraljaújhely-Széphalom) feladata, küldetése – amely intézmény (jelenleg már a Petőfi Irodalmi Múzeumhoz kapcsolódva) a nyelvi-nyelvészeti muzeológia kutatóhelye is egyben. Az ankéton szóba kerül a kulturális örökség részét képező nyelvi hagyomány kutatása, megőrzése, bemutatása, különös tekintettel a múzeumpedagógiai megközelítésekre. A téma sok tekintetben úttörő (például a nyelvészeti muzeológia jelenleg alakuló terület, de mintaként figyelembe vehető a már bevezetett irodalmi muzeológia). Az Alkalmazott nyelvészeti ankét-sorozat célja az alkalmazott, hasznos nyelvészet, másként a nyelvtudományi eredmények gyakorlati hasznosítása. Az eddigi témák: igazságügyi nyelvészet (2019), nyelvterápia (2020).

További részletes program itt érhető el.